|  رنگ  |  + 0 -  | 
ADA
بستن این پنجره
راهنما

این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

قوانین سال 1399

آیین نامه اجرایی بند (ح) تبصره (۹) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹

شماره۲۵۷۳۶/ت۵۷۷۱۱هـ                                                             ۱۳۹۹/۳/۱۷

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت

وزارت جهادکشاورزی ـ سازمان برنامه و بودجه کشور

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۹/۳/۱۱ به پیشنهاد شماره ۹۳۱۷۶ مورخ ۱۳۹۹/۲/۳۱
سازمان برنامه و بودجه کشور (با همکاری وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی) و به استناد بند (ح) تبصره (۹) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور، آیین نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین نامه اجرایی بند (ح) تبصره (۹) ماده واحده قانون بودجه سال  ۱۳۹۹ کل کشور

ماده۱ ـ در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می روند:

۱ـ سازمان: سازمان برنامه و بودجه کشور .

۲ـ خزانه: خزانه  داری کل کشور .

۳ـ قانون: قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور .

۴ـ شرکت ها، بانک ها و مؤسسه ها: شرکت ­ها، بانک ­ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت مندرج در پیوست شماره (۳) قانون که هزینه پژوهشی برای آنها منظور شده است .

۵ ـ منابع: حداقل چهل درصد (۴۰%) از هزینه امور پژوهشی هر یک از شرکت ها، بانک ها و مؤسسه ها .

۶ ـ مراکز: دانشگاه­ ها و مؤسسات آموزش­عالی و پژوهشی و فناوری اعم از دولتی و غیردولتی و جهاددانشگاهی دارای مجوز از شورای گسترش آموزش­عالی وزارتخانه­ های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر مراجع قانونی ذی ربط.

۷ـ دبیرخانه: دبیرخانه شورای­عالی علوم، تحقیقات و فناوری .

۸ ـ سامانه: سامانه ملی عرضه و تقاضای پژوهش و فناوری (ساتع) .

۹ـ حساب خاص: حساب خاصی که برای واریز منابع موضوع این آیین  نامه توسط خزانه ظرف دو هفته پس از ابلاغ این آیین نامه تعیین و اعلام می  شود .

ماده۲ـ شرکت ­ ها، بانک ها و مؤسسه ها موظفند در پایان هر سه ماه معادل بیست و پنج درصد (۲۵%) از مبلغ منابع موضوع این آیین ­ نامه را به حساب خاص واریز و پس از اخذ تأییدیه خزانه، اسناد مثبته را در سامانه بارگذاری کنند. در صورت واریز نشدن وجوه مربوط در موعد مقرر توسط هر یک از شرکت­ها، بانک ­ ها و مؤسسه ­ ها، به خزانه اجازه داده می­شود رأساً مبلغ مربوط را از حساب آنها نزد خزانه برداشت و آن را به حساب خاص واریز کند .

ماده۳ـ منابع موضوع این آیین­ نامه برای مراکز، مازاد بر درآمدهای اختصاصی مندرج در جدول (۷) قانون است. ابلاغ پرداخت توسط سازمان به منزله مازاد درآمد اختصاصی محسوب می شود .

ماده۴ـ خزانه مکلف است در پایان هر سه ماه، واریزی هر یک از شرکت­ ها، بانک ­ها و مؤسسه ها به تفکیک میزان مبالغ اختصاص­یافته به مراکز و نیز پرداختی به مراکز را به سازمان و دبیرخانه گزارش کند .

ماده۵ ـ منابع موضوع این آیین ­نامه در راستای حل مسایل و مشکلات شرکت­ ها، بانک ها و مؤسسه­ ها از قبیل توسعه و ارتقای فناوری و نوآوری، افزایش بهره ­وری، اصلاح ساختار، کاهش هزینه­ های تولید و توسعه بازار در قالب موارد زیر از طریق مراکز هزینه می­ شود:

۱ـ پروژه ­های پژوهش کاربردی از طریق اعضای هیئت علمی، پژوهشگران و فناوران .

۲ـ اجرای پایان نامه­ های تحصیلات تکمیلی و پروژه­ های پسادکتری .

۳ـ پروژه­ های تحقیقاتی دانش ­آموختگان تحصیلات تکمیلی غیرشاغل تحت نظارت یکی از مراکز .

تبصره ـ تعهدات پرداخت­نشده توافقنامه­ های سال قبل (ثبت­ شده در سامانه) در اولویت پرداخت قرار دارد .

ماده۶ ـ اعتبارات موضوع این آیین ­نامه در قالب قراردادهای مشخص که در سامانه ثبت ­شده است، هزینه می­شود.

ماده۷ـ حداقل شصت درصد (۶۰%) مبلغ هر پروژه باید به دانشجویان یا پژوهشگران پسادکتری یا دانش ­آموختگان پژوهشگر یا نیروهای کارورز فعال در پروژه پرداخت شود .

ماده۸ ـ شرکت ها، بانک ­ها و مؤسسه ­ها می­ توانند حداکثر تا ده درصد (۱۰%) از منابع موضوع این آیین­ نامه را از طریق دانشگاه ‏ها و مؤسسات پژوهشی که براساس اساسنامه وابسته به وزارتخانه یا سازمان ذی­ربط و دارای ردیف بودجه­ای و مجوز از شورای گسترش آموزش­عالی هستند و جهاد دانشگاهی در چهارچوب این آیین­ نامه هزینه کنند .

ماده۹ـ قراردادهای منعقدشده بین شرکت­ ها، بانک ­ها و مؤسسه­ ها و مراکز باید در سامانه ثبت­  شود و مطابقت آن با این آیین ‏نامه به تأیید دبیرخانه برسد و پس از اعلام به سازمان و خزانه اجرایی ­ شود. سازمان مبالغ قابل پرداخت به مراکز را به خزانه اعلام می­کند. خزانه موظف است نسبت به پرداخت به مراکز مربوط اقدام کند و درخصوص دانشگاه­ ها و مراکز پژوهشی غیردولتی به حساب مربوط به دبیرخانه شورای عالی علوم ، تحقیقات و فناوری واریز کند تا براساس موارد ابلاغ­شده در اختیار دانشگاه ­ها و مراکز مربوط قرار گیرد.

ماده۱۰ـ بالاترین مقام مراکز مربوط، مسئولیت اجرای قراردادها و هزینه­ کرد کل منابع اختصاص ­یافته را بر عهده دارد و باید گزارش اقدامات انجام­شده را در سامانه ثبت کند.

ماده۱۱ـ دبیرخانه موظف است امکان دسترسی به سامانه را برای سازمان فراهم کند و در راستای به ­روزرسانی سامانه مواردی از قبیل گزارش گیری از طرح ها، شناسه (کد)گذاری مربوط به طرح ها و مشخص نمودن مراحل پرداخت را با هماهنگی سازمان ایجاد کند .

ماده۱۲ـ دبیرخانه موظف است گزارش اثربخشی و نتایج حاصل از اجرای قراردادها را سالانه به سازمان و خزانه اعلام کند.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

 تاریخ ثبت : 22 آذر 1399
  آخرین به روزرسانی : 7 فروردین 1400
 ساکی
 7593
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 34
 • بیشترین بازدید همزمان : 385
 • بازدید امروز : 19,227
 • بازدید دیروز : 40,778
 • کل بازدید : 12,345,189
 • آخرین به روزرسانی : 31 تیر 1403 07:09:22
 • شناسه IP شما : 44.200.140.218

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : اراک، شهرک شهید بهشتی، فاز یک ، شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی
 • کدپستی : 3818953116
 • تلفن : 08633130071
 • فاکس : 08634032360
 • پست الکترونیکی : info[at]marw.ir
 • پیامک :
 • تلفن گویا :